Matura z angielskiego – zdaj z dobrym wynikiem!

Matura z angielskiego – zdaj z dobrym wynikiem!

Przygotowania do matury z języka angielskiego

Matura z języka angielskiego wymaga posiadania kompleksowych kompetencji językowych. Oznacza to, że od maturzysty oczekuje się umiejętności czytania ze zrozumieniem, znajomości reguł gramatycznych, bogatego słownictwa, rozumienia ze słuchu, a także płynności wypowiedzi. Nie wszystkich tych umiejętności da się nauczyć z książek i podręczników. Nie oznacza to jednak, że warto rezygnować z zakupu dobrych podręczników. Stanowią one bowiem dobrą bazę wiadomości, szczególnie tych dotyczących przydatnego słownictwa i wymaganych na maturze zagadnień gramatycznych. Godne polecenia są książki z serii My Matura Success (https://www.taniaksiazka.pl/seria/my-matura-success). Każdy maturzysta przygotowujący się do egzaminu dojrzałości, z pewnością znajdzie tam wiele przydatnych informacji, ciekawych zagadnień i praktycznych wskazówek.

Jak przygotować się do matury z angielskiego?

Przygotowując się do matury z angielskiego, warto korzystać z dobrych podręczników, takich jak My Matura Success. Jednak oprócz korzystania z książek, spróbujmy się otoczyć językiem. Warto słuchać materiałów w języku angielskim, oglądać filmy, seriale i wiadomości (oczywiście również po angielsku), a także czytać artykuły, blogi i literaturę anglojęzyczną. Jeżeli mamy taką możliwość – jak najwięcej mówmy w tym języku. Dobrym pomysłem jest zaproponowanie nauczycielowi, aby jedną godzinę w tygodniu poświęcał na konwersacje. Oprócz tego, można również znaleźć anglojęzycznych znajomych za pośrednictwem internetu. Skuteczną (choć drogą) opcją będzie również korzystanie z zajęć z native speaker’em.

Ucząc się do matury z języka angielskiego, warto również przerabiać arkusze maturalne. Dzięki nim będziesz w stanie nauczyć się gospodarowania czasem, który będziesz mieć na prawdziwym egzaminie. A dodatkowo oswoisz się z formą zadań maturalnych. Ponieważ arkusze maturalne powstają na bazie konkretnego szablonu, rozwiązując zadania z lat ubiegłych (lub próbne matury) będziesz w stanie zorientować się, jaki typ zadań sprawia ci największy problem. Dzięki temu będziesz w stanie poświęcać więcej czasu na to, z czym faktycznie sobie nie radzisz. Nie zapomnij również o ćwiczeniu form pisemnych! Choć da się zdać maturę z języka bez stworzenia wypowiedzi pisemnej, to warto poświęcić nieco czasu na zdobycie umiejętności poprawnego pisania. Nie tylko dlatego, że jest to praktyczna umiejętność, którą można wykorzystać np. w przyszłej pracy, ale również dlatego, że choćby za znajomość struktury rozprawki czy artykułu, można łatwo zdobyć kilka punktów.

Edukacja zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com
Share